پل عابر پیاده

ساخت پل عابر پیاده

ساختن پل عابر پیاده اصول و استانداردی دارد که شرکت های سازنده ی پل عابر پیاده باید این استانداردها را رعایت کنند. ساخت و ساز عامل پیشرفت هر کشوری است. در این بین توسعه ی شهری یکی از عواملی است که ما را بر آن داشته تا خدماتی در این زمینه با نام ساخت انواع پل های عابر پیاده ارائه دهیم.

وقتی صحبت از ساختن پل های پیاده رو می شود ذهن مخاطب به سمت پل هایی پیش می رود که باید به صورت اریب پل های آن را طی نموده و به بالای پل رفته و خیابان یا بزرگراه را از طریق سازه ی اصلی پل هوایی طی نماید. اما تمامی پل های عابر پیاده به این شکل نیستند. امروزه انواع پل عابر پیاده داریم:

 • پل های هوایی پیاده رو ساده
 • پل های پیادو رو قوسی شکل
 • پل های پیاده رو کابلی
 • پل های عابر پیاده مکانیزه

ما در ناظران سازه که یک شرکت سازنده ی پل عابر پیاده است و تجربه فراوان در زمینه ی ساخت و راه اندازی پل های هوایی پیاده رو دارد تضمین بهترین کیفیت و قیمت را در ساختن این سازه ها به شما مشتریان گرامی می دهیم. پس اگر قصد احداث و یا استعلام قیمت در خصوص طراحی و اجرای پل عابر را دارید حتما قبل از شروع با مشاورین ما در ناظران سازه گفتگو نمایید. ما بهترین راهکارهای ساخت و راه اندازی پل های عابر را به شما با بهترین قیمت ها و بالاترین کیفیت ارائه می دهیم.

در این بین خوشحالیم که توانسته ایم شرکتی باشیم که با ارائه خدمات گسترده در زمینه ی ساخت سازه های فلزی شهری از جمله پل عابر رضایت مشتریان خود را داشته باشیم.

پل های عابر چیست؟

ساخت پل عابر پیاده هوایی از سوی مسولان شهرداری برای ایجاد امنیت خاطر در افراد پیاده و رانندگان صورت میگیرد، اما مشکل اینجاست که نادیده گرفته شدن پل هوایی تبدیل به معضلی جدی شده است که حل آن با صرف وقت زیاد،مطالعه ،مکان یابی و تامین بودجه همراه است.

پل عابر پیاده به پل هایی گفته می شود که بر روی موانعی قرار میگیرند که عبور از آن ها برای عابرین خطرناک است.

پل های عابر پیاده با سازه های فلزی ساخته می شوند. این پل ها به پل های عابر پیاده فلزی معروف اند. پل های عابر یک سازه ی اصلی به نام عرشه دارند که معمولا حداقل عرض آن 150 سانتیمتر است. عرشه ها باید توسط ستون ها و یا برج ها بارشان تحمل شود. ساخت این گونه سازه ها نیاز به استانداردهایی دارد که باید توسط سازندگان پل عابر پیاده مورد توجه واقع شود.

در ساخت پل های پیاده رو باید دو فاکتور مهم را در نظر گرفت:

 1. استحکام سازه
 2. زیبایی ظاهری

این دو فاکتور مهم هستند که باید در ساخت پل پیاده رو به آن ها اهمیت زیادی داد.

اصول مهندسی در ساخت پل پیاده رو از استاندارد های تعریف شده ای پیروی می کند. قابلیت تحمل بار کافی را باید با توجه به نوع کاربری پل در نظر گرفت.

ساخت پل پیاده رو

ساخت پل پیاده رو

با انواع پل های عابر پیاده آشنا شوید:

1. پل های هوایی پیاده رو ساده

معمولاً پل‌های عابرپیاده ای که  با دهانه حداکثر ۳۵ مترساخته میشوند از سیستم سازه‌‌ای خرپا استفاده می‌کنند، پل ساده تلقی می‌شوند.در این نوع پل ها که از لوله هایی به قطر 3 و 6 اینچ ساخته شده اند

دو بخش پایه داریم که از لوله هایی با ضخامت های مورد نیاز وعرشه ساخته شده از لوله است.

2. پل های پیادو رو قوسی شکل

اگر بخواهیم تاریخچه این نوع پل را بررسی کنیم به یونان خواهیم رسید یونانی ها در ابتدا این پل را با سنگ ساخته بودند بعدها رومیان باستان ملات را به بافت این پل ها اضافه کردند پل‌های قوسی معمولاً به شکل نیم‌دایره بوده و دارای تکیه‌گاه‌هایی در هر دو انتها هستند.اما امروزه این نوع پل ها مانند باقی سازه ها با فلز ساخته میشوند با توجه به اصول مقاومت، شعاع قوس و ابعاد این پل‌ها به‌گونه‌ای انتخاب می‌شود که بارهای قائم وارد بر آن به یک نیروی فشاری در امتداد قوس تبدیل شوند. بنابراین در مناطقی که نیاز به دامنه‌های وسیع بوده و استفاده از پایه‌های میانی نیز مقدور نیست می‌توان از پل‌های قوسی استفاده کرد.

3. پل های پیاده رو کابلی

پل کابلی دارای یک عرشه پیوسته با یک یا چند برج در بالای پایه‌های پل یا در وسط دهانه است. از این برج‌ها، کابل‌ها به صورت اُریب به سمت پایین (معمولاً هر دو طرف) کشیده شده که این کابل‌ها عرشه پل را نگه می‌دارند. کابل‌های فولادی بی‌نهایت قوی و در عین حال بسیار انعطاف پذیر هستند. این کابل‌ها بسیار مقرون به صرفه نیز هستند؛ زیرا سبب ساخت سازه‌ای سبکتر و باریکتر شده و همچنین امکان پل زدن بین مسافت‌های طولانی را فراهم می‌کنند. به‌علاوه اتصالات، برج‌ها، تیرهای حمال و مسیر کابل‌ها، سازه‌های پیچیده‌ای هستند که مستلزم ساخت دقیق خواهند بود.

4. پل عابر پیاده مکانیزه

با پیشرفت روز افزون سازه های شهری استفاده از پل های مکانیزه در دستور کار شهرداری ها قرار گرفت. امروزه اکثریت پل های درون شهری با استفاده از پل برقی و به صورت مکانیزه طراحی و ساخته می شوند. ساخت پل های مکانیزه ی عابر پیاده نیز اصولی دارد که سازندگان پل های عابر پیاده باید آن را رعایت فرمایند.

شرکت ناظران سازه که کار اصلی آن ساخت اسکلت فلزی است با عنایت به پروردگار متعال و با هدف خدمات رسانی هر چه بهتر در زمینه ساخت و راه اندازی پل عابر، یکی از هزاران شرکت سازنده پل عابر پیاده است که در تهران و شهرستانها و تقریبا کل کشور خدمات مربوط به ساخت و ساز پل پیاده رو را انجام می دهد.

ساخت و احداث انواع پل های عابر پیاده توسط ناظران سازه

ساخت و احداث انواع پل های عابر پیاده توسط ناظران سازه

روند سفارش تا ساخت و نصب پل های عابر پیاده

همانطور که در بالاتر بدان اشاره کردیم ساخت پل های هوایی عابر نیازمند رعایت استانداردهایی است که برای پل سازی توسط شهرداری و سازمان فضاسازی شهری تعیین شده است. شرکتهای سازنده ی پل پیاده رو با عنایت به این استانداردها قیمت و روال کاری خود را مشخص کرده و با کارفرما وارد قرارداد می شوند.

در این بخش می خواهیم بررسی کنیم روند کاری سفارش تا ساخت و نصب پل های عابر پیاده در چه روندی طی می شود:

 1. ارسال درخواست مشتری بهمراه اطلاعات پروژه
 2. برآورد اولیه کارشناسان ما در تماس تلفنی یا ایمیلی
 3. مشاوره و برآورد دقیق کار ساخت پل با طراحی پل عابر
 4. توافق اولیه بر روی قیمت و روند کار و پروژه
 5. امضای قرارداد و شروع انجام کار
 6. ساخت سازه های اصلی پل عابر در کارگاه یا کارخانه
 7. حمل سازه ها و مصالح مورد نیاز به محل نصب
 8. نصب سازه ی پل و اتصالات
 9. تحویل به کارفرما

این مراحلی است که در ساخت و راه اندازی پل عابر پیاده توسط مجری یا شرکت سازنده اجرا می گردد. شما به عنوان کارفرما می توانید در بالا مراحلی که ما در ساختن پل طی می کنیم را مشاهده کنید.

در مرحله ای اول مشتری در خصوص ساخت پل عابر با ما تماس میگیرد. کارشناسان ما اطلاعات مربوط به پروژه را از وی سوال کرده و یادداشت می نمایند و با توجه به شرایط پروژه قیمت تقریبی کار را به مشتری اعلام می فرمایند. پس شما می توانید در همین مرحله ی یک و دو استعلام قیمت ساخت پل عابر پیاده را از ناظران سازه داشته باشید. پس از استعلام قیمت اولیه و توافق کارفرما در خصوص قیمت های اعلام شده برای برآورد دقیق تر دستور طراحی سازه با توجه به استانداردهای ساخت پل پیاده رو انجام می شود. پس از طراحی و گرفتن تاییده های استانداردسازی پل و تایید کارفرما، برآورد دقیق انجام شده، قرارداد بسته و کار ساخت سازه در کارخانه ساخت پل عابر پیاده ناظران سازه شروع می شود. سازه های اصلی و بزرگ در کارخانه ساخته شده و سپس از طریق کامیون های حمل بار سازه های فلزی به محل نصب ارسال می شوند. سپس در محل توسط اتصالات و استانداردهای موجود نصب می گردد و به کارفرما تحویل داده می شود.

پس اگر به دنبال ساخت و ساز در زمینه ی پل های پیاده رو هستید می توایند جهت استعلام قیمت با ناظران سازه تماس بگیرید: 09128662060

لحظه نصب پل عابر پیاده توسط جرثقیل نمونه کار ناظران سازه

لحظه نصب پل عابر پیاده توسط جرثقیل نمونه کار ناظران سازه

قیمت ساخت پل هوایی پیاده رو در سال 97

با توجه به نوسان قیمت های متریال مخصوصا بازار آهن قیمت های ساخت پل عابر نیز دچار نوسان زیادی هست. در حال حاضر که در ابتدای بهمن سال 97 هستیم، قیمت ساخت پل های عابر پیاده ساده از متر طولی 7.000.000 تومان شروع می شود(البته بسته به شرایط سازه و محل نصب آن دارد) و تا 10.000.000 تومان قابل ارتقا است. این قیمت حدودی است. مسلما شما اگر شرایط ویژه ای داشته باشید و یا تعداد کار و یا متراژ کارتان بالا باشد می توانیم تخفیف های خوبی در ساخت انواع پل عابر برایتان در نظر بگیریم. پس اگر به دنبال کسب بهترین قیمت و نازلترین هزینه ساختن پل عابر در سال جاری یعنی سال 97 هستید با ما تماس بگیرید.

عوامل تاثیر گذار در قیمت ساختن پل هوایی عابر پیاده

عوامل متعددی در قیمت پل عابر پیاده تاثیر گذار است. اگر پل عابر پیاده شهری باشد همواره استفاده از بنرهای تبلیغاتی روی پل برای کارفرما هزینه ای مضاعف به همراه خواهد داشت. ولی اگر کارفرما پل بدون بنر تبلیغاتی بخواهد می تواند پل خود را متری طولی تا 7 میلیون تومان بسازد اما اگر نیاز به جاگذاری بنرهای تبلیغاتی باشد هزینه های ساخت پل عابر پیاده افزایش می یابد. از جمله عوامل دیگری که روی قیمت ساخت پل هوایی عابر تاثیر گذارند عبارت است از:

 1. تعداد پل های درخواستی کارفرما
 2. متراژ کار (اگر بیشتر از 50 متر باشد شامل تخفیف می شود)
 3. محل نصب (هر چقدر از محل کارخانه دورتر باشد هزینه ای به ساخت سازه اضافه می شود که شامل هزینه ی حمل است)

در بالا اشاره کردیم که باید برای استعلام دقیق پل عابر، نقشه ی پل عابر پیاده آماده باشد. نقشه های پل عابر پیاده نیز بر اساس استانداردهای موجود سازمان شهرسازی باید طراحی شود. در ادامه ی این مطلب می خواهیم به طراحی سازه های پل های هوایی عابر اشاره نماییم.

طراحی پل عابر پیاده

در طراحی انواع پل های عابر پیاده باید دقت به عوامل مختلفی کرد. یکی از عوامل مهم تحمل بار سازه است. در پل های ساده این بار توسط ستونهای اصلی پل که معمولا در سه ستون تهیه می شوند مهار میگردد. در پل های کابلی کار مهار سازه ی اصلی پل را کابل ها و برجی که کابلها به آن وصل است به عهده دارد. در پل های قوسی شکل نیز سازه به طوری مهندسی و طراحی می شود که پایه های کناری یعنی دو ستون کناری بتوانند کل وزن سازه را مهار کنند. در پل های مکانیزه نیز بسته به اینکه این پل ها ساده، کابلی و قوسی طراحی شود از موارد بالا در طراحی استفاده می شود.

سخت ترین سبک طراحی برای پل های عابر پیاده طراحی پل های کابلی عابر است. این پل ها نیاز به مهندسی دقیق دارند تا وزن سازه به راحتی و به صورت یکسان بین برج های پل مهار شوند.

شرکت سازنده پل عابر پیاده در تهران ناظران سازه تولید کننده پل پیاده رو

شرکت سازنده پل عابر پیاده در تهران ناظران سازه تولید کننده پل پیاده رو

آیا امکان خرید و فروش پل های عابر پیاده وجود دارد؟

در حال حاضر با توجه به مصوبه های موجود کار خرید و فروش پل های عابر پیاده آماده غیرقانونی است و انجام نمی شود. زیرا باید هر پل عابر با توجه به موقعیت مکانی و کاربرد آن طراحی و ساخته شود. پس اگر به فکر خرید و فروش پل های عابر پیاده هستید باید این موضوع را به کل فراموش کنید. در ضمن خرید پل های آماده زیاد فرقی با ساخت آنها ندارد پس بهتر است ساختن پل عابر را در دستور کار خود قرار دهید.

وقتی هدف ساختن یک پل عابر پیاده است باید موارد زیادی را در نظر گرفت تا بتوان با کارفرما وارد قرار داد شد. متاسفانه در بازار پر نوسان امروز شاهد قیمت های بالا و پایینی در زمینه ی ساخت و راه اندازی پل عابر هستیم. خیلی ها قیمت بسیار بالا برای ساخت پل می دهند. خیلی ها قیمت پایین. سخت است که باور کنیم کدام قیمت درست است. قیمت ها رقابتی داده شده و یا برای خراب کردن کار این قیمتها توسط برخی از افراد نابلد اعلام شده است.

ناظران سازه با بهره گیری از کارشناسان مجرب شما را در ساخت پل عابر پیاده با نازلترین قیمت و بالاترین کیفیت همراهی می کند. ناظران سازه با پشتوانه چندین سال تجربه در طراحی، ساخت، حمل و نصب انواع پل های هوایی عابر پیاده آماده خدمات رسانی به شما مشتریان عزیز است.

پل های هوایی فلزی عابر پیاده ، امنیت را به عابرین هدیه می دهند

با ساخت پل های هوایی فلزی عابر، ترافیک شهرها تا حد زیادی کنترل می شود. عابرین یکی از تاثیر گذارترین معیارها در ترافیک شهری به حساب می آیند. همیشه خیابان هایی که درآن عابرین زیادی تردد می کنند دارای ترافیک های بسیاری مخصوصا در ساعات حساس رفتن سرکار و تعطیلی، و شروع و اتمام مدارس را دارد. در این مناطق به دلیل ازدحام عابرین و عبور و مرور آنها از خیابان ها ترافیک در بخش ماشین رو به شدت افزایش پیدا می کند مخصوصا وقتی پل عابری در آن منطقه تعبیه نشده باشد.

باید به این نکته اشاره کرد که بعضا دیده می شود بعضی از پل های عابر پیاده بسیار بد، با پله هایی غیر استاندارد و در مکانی که عابرین علاقه ای به رد شدن از آن را ندارند ساخته و احداث می شوند که این هم بودجه شهرداری ها را از بین می برد هم اینکه ترافیک را به جای اینکه بهتر کند بدتر می کند.

پس ساخت پل های عابر پیاده باید با توجه به اصول شهری، زیبا سازی شهری و همچنین حل مشکل ترافیک شهری طراحی و احداث شود. اگر به این موضوعات فکر نشود در انتها و اتمام پل شاهد هدر رفتن هزینه ها خواهیم بود.

پس اگر به دنبال ساخت پل عابر هستید باید بدانید که این سه عامل عوامل تاثیر گذاری هستند که باید در هنگام طراحی پل عابر پیش بینی شوند.

پل های عابر پیاده از نظر نوع کاربرد

پل های عابر از نظر کاربرد به چند دسته تقسیم می شوند. البته به جز دسته بندی هایی که در زیر به آنها اشاره می کنیم دسته های دیگری نیز وجود دارد. در زیر شاهد این نوع کاربردها هستیم:

 • پل های عابر پیاده شهری برای از بین بردن ترافیک شهری
 • پل های عابر پیاده صنعتی برای اتصال مناطق مختلف کارخانه و یا شهرک های صنعتی به هم
 • پل های عابر پیاده اختصاصی برای استفاده در مراکز خصوصی و ادارت و …

ناظران سازه با در ارائه خدمات رسانی کامل در زمینه ساخت انواع پل های عابر پیاده در خدمت شماست. برای استعلام قیمت با ما تماس بگیرید: 09128662060 

10 پاسخ
 1. محمد گلابدره
  محمد گلابدره می گوید :

  هزینه ساخت یک پل عابر پیاده معمولی روی سطح خیابان با امکان مستقر شدن راحت جرثقیل چقدر است؟

  پاسخ
  • مدیریت
   مدیریت می گوید :

   همانطور که در بالا گفتیم مواردی روی قیمت پل عابر تاثیر گذار است که آن را باید با ما در میان بگذارید. لطفا محل احداث پل، متراژ مد نظر، و زمان مدنظرتان برای ساخت پل را اعلام فرمایید تا هزینه ی ساخت آن برای شما برآورد و اعلام شود.

   پاسخ
 2. فرامرز محمدی
  فرامرز محمدی می گوید :

  قیمت ساخت پل عابر پیاده بر اساس چه معیاری محاسبه می شود؟ الان در حال حاضر قیمت ساخت پل های هوایی عابر چقدر است؟

  پاسخ
  • مدیریت
   مدیریت می گوید :

   قیمت پل عابر به صورت متر طول محاسبه می شود و بسته به نوع و کاربرد و محل نصبش قیمت گذاری می شود. در قیمت دادن قیمت متریال سازه بسیار روی قیمت کل تاثیر گذار است. برای استعلام قیمت لحظه ای با ما تماس بگیرید

   پاسخ
 3. وحید
  وحید می گوید :

  ما قصد ساخت یک پل عابر در محل کارخانه هستیم که بخش الف و ب را به هم وصل کند. آیا این کار را شما برای ما انجام می دهید؟

  پاسخ
  • مدیریت
   مدیریت می گوید :

   بله، این سازه در جمله ی ساخت پل های صنعتی عابر پیاده است. برای استعلام قیمت و مشاوره با شماره تلفن 09128662060 تماس حاصل نمایید.

   پاسخ
 4. Nima
  Nima می گوید :

  با سلام.میخواستم بدونم ساخت و نصب پل عابر پیاده در گذرگاه بین شهری با هزینه ی شخصی و با قابلیت نصب بنر در عرشه پل (جهت اجاره تبلیغاتی و جبران هزینه) بلحاظ قانونی امکان پذیره؟ و در صورت مثبت بودن جواب نیاز به گرفتن مجوز از چه ارگانهایی داره؟(راه و شهرسازی و وزارت ارشاد و ..!)

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
همکاری می کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *