اسکلت فلزی پیچ و مهره

اسکلت فلزی پیچ و مهره

عامل اصلی که باعث ایجاد یکپارچگی و هماهنگی در سازه های فلزی می شود، کیفیت اتصالات آن هاست؛ که طبق طبق گزارشات مربوط به زلزله های گذشته، دلیل تخریب بسیاری از ساختمان هایی که با سازه های فولادی ساخته شده بودند، مشکلات ناشی از جوشکاری آن ها بود. زوان ها و از بین رفتگی های بنیادی سازه های فلزی به علت اتصالات نا مناسب بین آن هاست که گاها باعث خسارات جدی در این نوع ساختمان ها می شود.

اسکلت فلزی پیچ و مهره

معرفی اتصالات پیچ و مهره ای

در اسکلت های پیچ و مهره ای با ساخت اتصالات تیر به ستون در کارخانه و فقط پیچ کردن سازه های از پیش آماده شده در محل اجرا، علاوه بر اینکه کیفیت ساخت اسکلت فلزی را بالا می برد، اجرای پروژه هم با سرعت بسیار بالا تری انجام می شود. در محل هایی که شرایط اجرا در آن سخت باشد، استفاده از اسکلت های جوشی بسیار پر دردسر و نیاز به زمان زیادی دارد. به علاوه نصب این نوع اتصالات بسیار دست و پا گیر تر از نوع پیچ و مهره ای آن ها است و این باعث ایجاد مزاحمت برای همسایه ها و سد معبر می شود؛ البته نه اینکه در اسکلت های پیچ و مهره ای این مشکل وجود ندارد ولی زمان اجرای پروژه در آن ها بسیار کمتر است. اسکلت فلزی پیچ و مهره ای علاوه بر موارد بالا باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود چون دیگر نیازی به هزینه های زیاد جرثقیل ندارد و هزینه ی تولید و نصب آن هم نسبت به نوع جوشی آن پایین تر است.


 

اتصالات پرچی

اتصالات پرچی

همانطور که میدانید در گذشته سازه های فلزی با پرچ به هم متصل می شدند. اما پی از ارائه اولین دستور العمل یک کمیته آمریکایی در سال 1951 در خصوص اتصالات ،  پیچ های پر قدرت و مقاوم جای پرچ ها را گرفتند و بعد از آن استفاده از پرچ ها کمی نامتعارف شد چون در زلزله ها گاهی مشاهده می شد که این نوع اتصالات از هم باز می شوند و از مقاومت لازم برخوردار نیستند. دلایل دیگر برای این جایگزینی وجود خطرات کمتر در اجرا پیچ، سرعت بالای نصب اتصالات پیچی و همینطور نیاز به نیروی کار کمتر نسبت به نوع پرچی آن بود. البته اتصالات نوع پرچی هنوز هم در بعضی جا ها استفاده می شود و ظوابط آن در آیین نامه AICS وجود دارد.

 


 

اتصالات جوشیاتصالات جوشی

نوع دیگر اتصال هم با جوش است که مزایا و معایب مربوط به خود را دارد. با جوش برخی سازه ها بسیار آسان تر از پیچ ساخته می شوند و نیاز به مصالح مختلف ندارند. چون ار اتصالات نوع پیچی گاهی نیاز به طراحی های پیچیده برای ساخت است که همان سازه ها را با جوش بسیار کم دردسر تر و آسان تر می توان ساخت. ولی اتصالات نوع جوشی نیاز به جوشکار های بسیار ماهر و کنترل مداوم کیفیت آن است چون حساس ترین بخش این اتصال ها جوشکاری آن هاست. البته ناظران سازه در این بخش دارای پکیج های نظارتی جوش می باشد که تیمی متخصص قیل و بعد و حین جوشکاری کیفیت این نوع اتصالات را زیر نظر میگیرند و در این بخش می توانید از خدمات گروه ناظران سازه استفاده کنید.


 

 

برای جمع بندی می توان نتیجه گرفت اسکلت فلزی پیچ و مهره ای بسیار قابل اعتماد تر و مقاوم تر از انواع دیگر آن است، سرعت اجرا در آن بالا تر و باعث کاهش هزینه های ساخت می شود.

تیم ناظران سازه برای ارائه ی مشاوره در خصوص سازه های فلزی در خدمت شما عزیزات است. برای برقراری ارتباط با ما از صفحه تماس استفاده کنید.

Save

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *