ناظران سازه
ناظران سازه

اجرای اسکلت فلزی

اجرای اسکلت فلزی در محل بسیار بستگی به نوع اتصالات آن دارد. نوعی از اسکلت های فلزی که در کارخانه و با استفاده از پیچ و مهره ساخته می شوند، طبعا با سرعت بسیار بالایی اجرا می شوند چون سازه بطور کامل در کارگاه ساخته شده و فقط با پیچ کردن قطعات مختلف آن هم در محل نصب ، به سادگی ساخته و اجرا می شود. البته نوعی دیگر از ساختمان فلزی وجود دارد که در همان محل اجرا و با استفاده از جوش اتصالات آن انجام می شوند ؛ این نوع اسکلت ها زمان بیشتری برای اجرا در محل نیاز دارند.

قطعا این طولانی بودن زمان باعث اضافه شدن هزینه های پروژه و مزاحمت هایی برای همسایگان می شود. البته برای اجرای سازه های فلزی های سبک تر معمولا استفاده از این نوع اتصالات رایج است چون پاسخگوی نیاز این دسته از سازه ها می باشد و باعث ساده تر شدن کار می شود. گروه ناظران سازه بر اساس خواست کارفرما از هر کدام از نوع اتصالات در اجرای اسکلت فلزی استفاده می کنند.


سرعت اجرا

اجرای سازه های فلزی نسبت بتنی بسیار سریع تر و ایمن تر انجام می شود چون این نوع سازه ها در کارخانه تولید شده و زیر نظر تیم کنترل کنترل کیفیت بوده اند. آرماتور بندی و قالب بندی در سازه های فلزی بسیار سریع تر از نوع بتنی است و همچنین این ساختمان فلزی در مقایسه با بتن دردسر هایی مثل آزمایش خاک، عمل آوری بتن و … را ندارد.

وزن فلز در مقابل بتن

علاوه بر آن میانگین وزن اسکلت فلزی بین 250 تا 390 کیلوگرم بر مترمربع و یا 80 تا 130 کیلوگرم بر مترمکعب است ، درحالی که در ساختمانهای بتنی این ارقام به ترتیب بین 480 تا 780 کیلوگرم بر مترمربع یا 160 تا 250 کیلوگرم بر مترمکعب می باشد و همینطور سازه های فلزی ابعاد کمتری نسبت به سازه های بتنی دارند که این نشان دهنده ی این است که ساخت و اجرای اسکلت فلزی  بسیار راحت تر نسبت به سازه های سنگین بتنی است و براحتی حمل و نصب می شود.


نکته مهم در مکان هایی که قیمت زمین بالاتر است و زمین ها پر ارزش تر هستند، میزان استفاده اجزای ساختمان از متراژ زمین مطرح می شود که همانطور که مشخص است یک اسکلت ساخته شده از فلز در مجموع ابعاد بسیار کمتری در مقایسه با بتن را از زمین پروژه اشغال خواهد کرد و اینجاست که ارزش اسکلت های ساخته شده با فلز مشخص می شود.

برای کارشناسی و مشاوره در حوزه ساخت و اجرای اسکلت فلزی با ناظران سازه تماس بگیرید.