طراحی سوله

طراحی سوله

سوله چیست؟

سازه های فلزی ساخته شده با سقف شیبدار و بر اساس محاسبات و اندازه گیری مختص کاربرد ساختمان سوله نام دارند. طراحی سوله توسط مهندسان با کاربرد هایی چون ساخت کارخانه ، سالن های صنعتی و ورزشی ، انبار ها و … انجام می شود.

ساخت سوله توسط اجزایی چون ستون ها، بادبند ها، نبشی ها و … انجام می شود که بر حسب نیاز کارفرما و وزن سازه طبیعتا در موقعیت های مختلف متفاوت خواهد بود.

سوله

رونق سوله سازی

در سال های اخیر کار ساخت و طراحی سوله در کشور مورد توجه افراد کثیری از جامعه قرار گرفته است و دلیل آن کارخانه های صنعتی کوچک و بزرگی هستند که از سوله ها در مسیر پیشبرد اهداف خود استفاده نموده و فضای صنعتی خود را به واسطه این نوع ساختمان ها گسترش داده اند.

طراحی سوله

در ساخت و اجرای اسکلت فلزی و یا بتنی ساختمان یکی از موارد اصلی که در اندازه گیری ها مورد توجه مهندسان و کارشناسان قرار می گیرد فشار های وارده بر ساختمان است. این فشار ها شامل انواع عوامل طبیعی همچون برف و باران، باد و یا زلزله ، همچنین بار های مورد تحمل برای ساختمان است.

در طراحی سوله به علت صنعتی بودن سازه، این موضوع با حساسیت بیشتری مورد توجه قرار میگیرد چون در اثر بروز هر اتفاق ممکن است خسارات غیر قابل جبرانی را ببه دنبال داشته باشد. محل قرار گیریه ستون ها، نوع فونداسیون در نشر گرفته شده برای ساخت سوله و همینطور محل اجرای سازه از نکات مورد توجه دیگر در ساخت و طراحی سوله است.

سوله سازی

تفاوت طراحی سوله با سایر سازه ها

تفاوت اصلی سوله با سایر سازه ها در کاربرد آن است که اغلب به عنواع ساختمان های صنعتی از آن استفاده می کنند. این موضوع دلیل بر آن شده که طراحی آن هم شکلی کاملا متفاوت به خود بگیرد. دهانه های بزرگ این سازه ها و شیب قاب های آن از تفاوت های بارز سوله با سایر ساختمان هاست.

هزینه طراحی سوله

هزینه طراحی سوله بر اساس وزن سازه مورد نظر بر حسب کیلوگرم محاسبه می شود. این وزن بر اساس دهانه، ارتفاع کنار سوله، تناژ جرثقیل سقفی (در صورت وجود) ، موقعیت و محل اجرای سازه متفاوت می باشد. همینطور زمان و وضعیت آب و هوایی منطقه هم در این موضوع کم تاثیر نیست.

هزینه های دیگر مورد توجه در طراحی سوله فندانسیون ( بر اساس تناژ میلگرد ) اجرای سقف سوله ( ساندویچ پنل یا … )، دیوار چینی جهت پوشش پیرامون بسته به جنس دیوار ( آجری، بلوکی، ورق رنگی و … ) و کف سازی آن است.

البته وجود یک طراح حرفه ای و اندازه گیریه دقیق بسیار در وزن بدست آمده و در نتیجه هزینه معادل ساخت تاثیر گذار خواهد بود.

برای طراحی سوله برآورد هزینه و بهینه سازی ساخت می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید یا از طریق صفحه ساخت اسکلت فلزی در انتهای صفحه جزئیات سازه خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت کارشناسان ما خود پس از بررسی های لازم با شما تماس بگیرند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *